heli
13 آذر 1401 - 11:40

انتشار ۳۱ مصوبه شهرداری تهران در سامانه شفافیت

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران گفت: از ۷۱ مورد الزام شهرداری تهران به انتشار مصوبات در سامانه شفافیت، تاکنون ۳۱ مصوبه منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، احمد صادقی امروز در جریان یکصدو یازدهمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور در رابطه با روند فعالیت سامانه شفافیت اظهار کرد: ما مصوبات زیادی داریم که مشخص می‌کند شهرداری مکلف به انجام چه اقداماتی است. برای مثال برقراری شرایط برای دسترسی آسان مردم به اطلاعات در این مصوبات قید شده است.

وی ادامه داد: تاکنون 29 جلسه کارگروه رفع تعارض و شفافیت ستاد ارتقاء سلامت اداری تشکیل شده که جای تقدیر است که این کارگروه هیچ کاری را بدون پاسخ نگذاشته است.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با بیان اینکه 13 جلسه نیز در کمیته برنامه‌ریزی و نظارت ستاد ارتقاء سلامت اداری تشکیل شده است، یادآور شد: 71 الزام به انتشار مصوبات شهرداری در کارگروه رفع تعارض مشخص شده است؛ البته مصوبات کمیسیون ماده 5 نیز در این دوره اضافه شد که جای تقدیر دارد.

صادقی با بیان اینکه 31 مورد از الزامات منتشر شده و در سامانه شفافیت قابل دسترسی است، گفت: از این تعداد 14 نمونه به‌روز و 17 نمونه نیز هنوز دارای نقص است؛ تمام معاملات شهرداری تهران برخط بوده و هیچ گونه مشکلی ندارد.

وی با اعلام اینکه سامانه 137 پلاس به‌روز بوده اما قرار بر این بوده که برخط شود، تصریح کرد: در فضای مالی، ستاد مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها به روز نیستند، اما اطلاعات سفرهای خارجی کارکنان در کمیسیون سفرهای خارجی به‌روز است.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران افزود: قرار بر این بود که جانمایی و مالکان کیوسک‌های مطبوعاتی در سامانه شفافیت اطلاع رسانی و به روز شود، اما این به‌روزرسانی در رابطه با اطلاعات مالکین صورت نگرفته است.

صادقی با طرح این پرسش که چرا افرادی با سلایق شخصی جلوی انتشار برخی اطلاعات را در سامانه شفافیت می‌گیرند؟ ادامه داد: برای مثال اطلاعات مرتبط با معافیت ها در این سامانه وارد نشده اند که باید با جدیت بیشتر در این زمینه اقدام شود. سازمان بازرسی باید گزارش دهد که چرا این مصوبه قانونی توسط واحد مربوطه در سامانه قرار نمی‌گیرد.

علی‌اصغر قائمی؛ عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز تأکید کرد: برخی سامانه‌ها می‌توانند به صورت خودکار به‌روزرسانی شوند، هرچند این اشراف نیز وجود دارد که نباید برخی اطلاعات محرمانه در سامانه قرار بگیرد، اما شهرداری این همت را به کار بگیرد که سامانه‌ها به طور خودکار به سامانه شفافیت متصل شود تا از اظهارنظرها و اعمال سلایق جلوگیری شود.

ناصر امانی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ادامه این جلسه گفت: اگر نیاز به اصلاحیه از سوی شوراست ما این اقدام را انجام خواهیم داد و اگر شهرداری باید این اقدام را انجام دهد، پاسخ دهد که چرا اطلاعات 40 سامانه هنوز به‌روزرسانی نشده است. باید مدیریتی به شکل قاطع این مسئله را حل کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896514